Insolvabilitatea asiguratorului

14 aprilie 2017 24

Am avut acident rutier, iar cind trebuia sa imi faca despagubirea automobilului meu, am fost anuntat ca asiguratorul este insolvabil si ii sunt blocate conturile de CNPF. Am luat un avocat si am avut cistig de cauza. Ei oricum nu au achitat, pentru ca erau blocate conturile. Mai este ceva ce face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Student

Buna ziua. Vedeti aici
http://lex.justice.md/md/344788/
la articolul Articolul 75 sunt expuse alte efecte ale insolvabilitatii unde la litera c) orice garanţie de executare a obligaţiilor se acordă numai de către administratorul insolvabilităţii/lichidator, cu autorizarea adunării sau a comitetului creditorilor.
Dumneavoastra ar trebui sa va adresati la administratorul insolvabilitatii.

15 aprilie 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Oleg, daca v-au dat cistig de cauza presupun ca ati fost validati in calitate de creditor in cadrul procesului de insolvabilitate. Daca sunteti creditor, urmeaza sa fiti satisfacut in proprotie egala cu toti ceilalti creditori din aceiasi clasa. Creanta Dvs., probabil va fi calificata cu un grad de prioritate fata... mai detaliat de altele (de rangul doi - vedeti articolele din Legea insolvabilitatii incepind cu 236, dar in special articolul 240). Rata de recuperare a pagubelor in cadrul procesului de insolvabilitate in Moldova este foarte joasa (cu parere de rau). Incercati sa participati la adunarea creditorilor si sa puneti intrebarea privind raspunderea subsidiara a persoanelor vinovate de insolvabilitatea companiei. Unele procese aceasta ajuta la recuperarea creantelor.

19 aprilie 2017