Instalare sisteme de ventilație și climatizatoare

10 septembrie 2019 62

Buna ziua! Avem următoarea situație: locuim la etajul 3 al unui bloc nou, etajul 1 și 2 sunt comerciale și de curând proprietarul a început lucrările de reparație, dorește să deschidă o sală de sport, cu piscine. Geamurile noastre și ale vecinului dau pe acoperișul acestei construcții, adică noi avem acces direct pe acoperișul lor de la geamuri. Acum ei ne-au informat că pe acoperiș vor să instaleze sistema de ventilație și climatizatoarele, ceea ce presupune că vom avea zgomot continuu și, posibil, aer poluat. Întrebarea mea este: are dreptul o persoană juridică să instaleze sisteme de ventilație și climatizatoare sub ferestrele locatarilor în blocul locativ în care își desfășoară activitatea? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună!

Nivelul admisibil al zgomotului este reglementat de Hotărîrea de Guvern Nr. 181 din 15.03.2019 pentru aprobarea Regulamentului sanitar privind normativele admise de emitere a zgomotului și a vibrației la desfăşurarea activităților de comerț interior la Anexa Nr. 1 al acestui act.

Accesați linkul și găsiți la final anexele la HG.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=379889

Hotărîrea de... mai detaliat Guvern Nr. 181 din 15.03.2019 va intra în vigoare la 22.10.2019.

Referitor la mirosuri urmează abia sa vedeți ce va avea loc după care sa sesizați autoritățile competente.

10 septembrie 2019