Instalarea neautorizata a unor piloni care impiedica parcarea

18 mai 2020 88

Buna ziua! Locuim intr-un bloc cu 7 etaje, 32 apartamente, in curte avem 9 garaje cu cod cadastral inregistrate la Cadastru. Deasupra garajelor se afla o parcarea, care este pentru tot blocul (adica, documente pe parcare nu sunt, toate locurile de parcare sunt publice, pentru toti - oaspeti, locatari fara garaj si altii).
Cineva din locatarii cu garaje au pus piloni cu lanturi deasupra garajului lor si spun ca "Garajul e al lor - inseamna ca si parcarea e a lui", unul a ocupat doua locuri de parcar deodata. Pilonii sunt instalati fara autorizatie. Politia nu reactioneaza, spune: lamuriti-va intre voi, locatarii. La cine putem sa ne adresam, ca sa ia masuri?Multumim anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca termenul pe care a fost instalat pilonii care va imipeidica este proprietatea statului (municipala, sau orașenească) adresativa la pretura de sector sau primărie cu o sesizare.
Totodată, verificați tehnic, care este terenul aferent construcției care va este oferit in gestiune comună, daca acele locuri se includ acolo, atunci blocajele sunt... mai detaliat ilegale, iar locurile sunt destinate pentru toți.

16 iunie 2020

Buna
Nu e proprietatea Statului, din motiv ca este fix acoperisul garajelor (din drum te parchezi deasupra garajelor).
Multumim de raspuns.
O zi cit mai frumoasa sa aveti!

16 iunie 2020