Instalarea unei copertine la balcon

15 septembrie 2018 135

Bună ziua. Rog să mă informați referitor la legalitatea sau încălcarea legii cu privire la instalarea unei copertine deasupra balconului (pentru protejarea rufelor de gunoiul aruncat de vecinii de sus). În 2016, părintii mei (ambii pensionari) au instalat această copertină. În 2017, in urma calamităților din 21 aprilie, acesta a căzut. În 2018 luna iulie a fost reparat si reinstalat. În 2018, apartamentul de deasupra a fost vândut - s-au schimbat proprietarii. Aceştia îmi intimidează părintii cu darea in judecată și dezinstalarea copertinei. Mentionez ca părintii sunt cu probleme de sănătate si dupa fiecare discuție cu vecinii au nevoie de îngrijiri medicale. Cum îmi pot ajuta părintii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
atît timp cît copertina este instalată la limita de sus a apartamentului ce aparține părinților și nu intervine în spațiul vecinilor, atunci, toate terorizările sunt vorbe goale.
Care defapt sunt pretențiile vecinilor? pe ce se axează ?

16 septembrie 2018