Instanta vrea sa ma dea in cautare, desi sunt reprezentata de avocat

6 noiembrie 2020 238

Buna ziua, stimati juristi! In anul 2018 am avut un conflict cu un barbat in varsta de 40 de ani, eu fiind domnisoara in varsta de 25 ani. A fost chemata politia, persoana in cauza a spus ca eu l-am lovit in genitale. Au chemat ambulanta, persoana a fost examinata de medic, care a constatat ca nu are nicio leziune, fapt fixat prin document.
Politia insa a considerat ca este huliganism si a intentat un dosar penal, care a ajuns in judecata. Eu sunt stabilita de multi ani peste hotare, dar in 2019 am parcurs un drum lung pentru a ma reprezenta la judecata. De cate ori am fost citata la judecata, m-am prezentam, dar pretinsa victima nu se prezenta si judecata se tot amana, din diferite motive - ba ca e bolnav, ba alte aberatii, cu toate ca procurorul pe caz (prietenul pretinsei victime) stia ca acesta nu este in tara.
Eu am decis sa nu ma mai prezint la judecata pentru ca e foarte costisitor. Mentionez ca sunt reprezentata de avocat. Acum vor sa ma dea in cautare nationala pentru neprezentare. Spuneti-mi, va rog frumos, care este procedura daca ma intorc in Moldova? Ce trebuie sa fac eu ca sa rezolv acest conflict si sa clasa acest dosar fabricat? Am probe destule pentru a demonstra nevinovatia mea si a demonstra vinovatia "partii vatamate".

Jurist comments 15

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Bine ați venit pe site-ul yAvo.md
În cauza Dumneavoastră, în primul rînd, trebuie să cunoașteți, că sarcina probațiunii în procesul penal este pusă pe seama părții acuzării.
Persoana acuzată de săvîrşirea unei infracţiuni este prezumată nevinovată atîta timp cît vinovăţia sa nu-i va fi dovedită, în modul prevăzut de... mai detaliat Codul de Procedură Penală al RM, într-un proces judiciar public, în cadrul căruia îi vor fi asigurate toate garanţiile necesare apărării sale, şi nu va fi constatată printr-o hotărîre judecătorească de condamnare definitivă.
Nimeni nu este obligat să dovedească nevinovăţia sa.
Concluziile despre vinovăţia persoanei de săvîrşirea infracţiunii nu pot fi întemeiate pe presupuneri. Toate dubiile în probarea învinuirii care nu pot fi înlăturate, în condiţiile prezentului cod, se interpretează în favoarea bănuitului, învinuitului, inculpatului.
Principiul prezumției de nevinovăție este încălcat de îndată ce sarcina probei este transferată de la acuzare la apărare”

Totuși, dacă Vă considerați nevinovată și aveți probe, nu trebuie să temeți și trebuie să prezentați aceste probe în ședință de judecată.
Atâta timp, cînd aveți un apărător, împuternicit să reprezinte intersele Dumneavoastre, în cazul în care nu puteți să fiți prezent la ședințele, trebuie în mod obligatoriu să depuneți o Cerere de examinarea cauzei în lipsă Dumneavoastră.

7 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna d-na Olivia, eu consider, că procurorul a instrumentat o cauză penală pe Articolul 287. Huliganismul
(1) Huliganismul, adică acţiunile intenţionate care încalcă grosolan ordinea publică, însoţite de aplicarea violenţei asupra persoanelor sau de ameninţarea cu... mai detaliat aplicarea unei asemenea violenţe, de opunerea de rezistenţă violentă reprezentanţilor autorităţilor sau altor persoane care curmă actele huliganice, precum şi acţiunile care, prin conţinutul lor, se deosebesc printr-un cinism sau obrăznicie deosebită,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1050 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani. Eu vreau să vă atenționez, că e o infrațiune ușoară prevede pedeapsa pînă la ani de detenție și alte sancșiuni. DVS ați făcut o greșală, cît ați fost acasă n=ați încercat să faceți cunoțtință cu materialele cauzei, pentru a vwedea cu ce probe procurorul s-a dus în istanță, a fi normal să angajați un avocat să se prezinte în istanță să studieze cauza pe urmă o să știți mai amănunțit ce vrea acest procuror de la DVS, erxistă Articolul 8. Prezumţia nevinovăţiei

(1) Persoana acuzată de săvîrşirea unei infracţiuni este prezumată nevinovată atîta timp cît vinovăţia sa nu-i va fi dovedită, în modul prevăzut de prezentul cod, într-un proces judiciar public, în cadrul căruia îi vor fi asigurate toate garanţiile necesare apărării sale, şi nu va fi constatată printr-o hotărîre judecătorească de condamnare definitivă.

(2) Nimeni nu este obligat să dovedească nevinovăţia sa.

(3) Concluziile despre vinovăţia persoanei de săvîrşirea infracţiunii nu pot fi întemeiate pe presupuneri. Toate dubiile în probarea învinuirii care nu pot fi înlăturate, în condiţiile prezentului cod, se interpretează în favoarea bănuitului, învinuitului, inculpatului. DVS sănteți în drept să scriți o referință la rechizitoriul, fiindcă n-a avut loc nici-o ședință, ăn referință să indicați argumentele cu anexa probelor / documentelor de confirmare / a nevinovăției. DVS ați mai indicat, precum că procurorul e un prieten al ” victimei ”, dacă dispuneți de așa dovezi, v-a fi o,kei să indicați în referință, lasă procurorul să aducă argumentele sale. N-aveți teamă, nu așa de simplu omul este anunțat în căutare, aveți posibilitate să-l întrebați pe procuror, poate v-a lua și mandat de arest, procurorul e mujlan neghiob, succese.

8 noiembrie 2020

Multumesc Frumos de rapunsuri. A- si dori sa raspund dn Grigoras
Eu nu am dat lamuriri la politie pt ca stiam ferm ca dosarul va fi trimis la procuratura,deci pt a da martirii la procuratura m-am reprezentat cu un avocat "bun" am platit la 7000 lei avocatul doar pt a scrie... mai detaliat lamurirea pe caz ca apoi sa ma sune dnl avocat sa-mi zica ca nu ma poate reprezenta in judecata din motive personale.
Buuun...am angajat alt avocat din raionul meu( unul din cei mai bun,si aici nici nu glumesc) m-am prezentat la judecatorie cu dn avocat,care a facut cunostinta cu dosarul si mi-a zis ca ii este de ris acest dosar,care nu trebuia sa ajunga pina in judecatorie,dar e prea tirziu si acesta va dura...De fapt,nici nu mai stiu la ce saa gindesc,pt ca partea vatamata nu se prezenta,instanta raminea pe loc...de aia am decis si nici eu sa nu ma mai prezint...acum stiu precis ca sunt pe lista de data in cautare,am vazut deja si poza mea la politie

8 noiembrie 2020

Spuneti-mi va rog ce ma asteapta la intoarcerea in tara?? Ce sa fac?? Instanta nu ma va judeca pt ca sunt in cautare? Nustiu ce sa fac! Poate sa mai angajez inca vrio 2 avocati? Squ cum?

8 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

D-na Olivia, ai peste niște avocați escroci, care s-au folosit de situația DVS. A trebui, ca ultimul avocat să-i puneți sarcină. să facă copii la probele anexate la dosar, adica să le fotografeze. Eu vă sciu un telefon la un domn îi spune Anatol 068571113, el e din Chișinău, poate... mai detaliat să vă ajute, eu să-l previn, bine.

8 noiembrie 2020

Multumesc din suflet!

8 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

D-na Olivia, avocații pe care i-ați avut, v-a făcut rost de rechizitoriul, așa este un document la dosar, ultimul document, care procurorul trebuia să vă-l prezinte, cînd s-a finalizat ancheta. Cînd s-a finalizat ancheta procurorul v-a chemat prin citație, telefon, credcă nu. Posibel dosarul l-au trimis fără DVS, dar... mai detaliat trebuia să fie prezent avocatul angajat de DVS, dacă mai este un așa avocat, cere de la el rechizitoriul, el trebue să-l aibă. SDacă nu avocatul e mudac, dacă e acela căruia i-ai dat 7000 lei, îl suni si îl avertizezi. că o să ceri suma de bani, fiindcă el n-a făcut nimica, el a luat banii și gata. Nu-i normal, îl previi, că o să te adresezi cu plîngere la Uniunea Avocaților din Chișinău, str. București 46. El DVS v-a dat copia contractului, credcă nu. Il rogi pe Anantol să-ți pregătească o adresare la UA pe mudacul de avocat, bine. Eu tot pot să scriu, mie îmi trebue Familia avocatului, numele lui, de unde este el, adica raionul pe care îl prezintă. Cînd DVS v-ați adresat la el. Noi putem vorbi mai detailat pe Vaiber pe telefonul 069669950, ce spui.

8 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

D-na Olivia, 99% din avocați sînt escroci - мошенники.

8 noiembrie 2020

Multumesc! Revin cu un mesaj privat pe viber.

8 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Bine.

8 noiembrie 2020

V-am scris

8 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna d-na Olivia la orele 16.25, eu am verificat vaiberul n-a fost nici-un mesaj, mai verificați, bine.

9 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna seara d-na Olivia, ce mai faceți, cum o duceți, e tot de oaia.

10 noiembrie 2020

Buna seara eu nu pot sa dau de dvs,mai scriti va rog inca odata nr cu tot cu codul Md.multumesc

10 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Dăna Olivia nr. meu de telefon 37368669950, e tot

10 noiembrie 2020