Institutii prescolare

29 august 2018 110

Buna. Intrebarea mea este: au dreptul institutiile prescolare de stat (gradinita de copii) sa nu accepte copilul fiindca noi am renuntat de vaccinare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă e să analizăm situația din punc de vedere a interesului public, atunci ar fi posibil, deoarece sunteți parte din situația de risc sporit de îmbolnăvire, fapt ce poate afecta toată instituția preșcolară.

29 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

1. Alin. 6 al art. 52 din Legea privind supravegherea de stat a sănătăţii publice prevede:
admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul vaccinării lor profilactice sistematice.
2. Curtea Constituțională prin Decizia nr. 1 din 22.01.2013 nu a considerat că articolul enunțat anterior... mai detaliat contravine normelor și principiilor constituționale. http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=346901

29 august 2018