Înstrăinarea bunurilor imobile

1 august 2023 6

Bună ziua. La înstrăinarea bunurilor imobile, ce acte sunt necesare și în ce localitate trebuie de mers la notar: după adresa bunului imobil sau a persoanei care deține bunul?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Aveţi nevoie de
- un act de identitate;
- actul în baza căruia deţineţi dreptul de proprietate;
- extras din registrul bunurilor imobile;
- certificat privind valoarea bunului;
Vă adresaţi la care notar doriţi, nu este o restricţie în acest sens.

1 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, pentru vânzarea unui bun imobil veți avea nevoie de următoarele acte:
1. Actul de proprietate asupra bunului imobil (ex. contractul de vânzare -cumpărare, contractul de donație, certificatul de moștenire);
2. Extrasul din Registrul bunurilor imobile (Extrasul din Registrul bunurilor imobile este actul eliberat contra cost de către organul cadastral teritorial);
3. Certificatul cu... mai detaliat privire la valoarea bunului imobil (Certificatul este actul eliberat contra cost de către organul cadastral teritorial);
4. Actul de identitate;
5. Acordul din partea soțului sau prezența soțului (în cazul în care în Registrul bunurilor imobile sunt înregistrați ambii soți în calitate de proprietari);
În exercitarea atribuțiilor ce îi revin, de regulă notarul are competentă generală. Prin urmare, vă puteți adresa la oricare notar doriți.

2 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, pentru vânzarea unui bun imobil veți avea nevoie de următoarele acte:
1. Actul de proprietate asupra bunului imobil (ex. contractul de vânzare -cumpărare, contractul de donație, certificatul de moștenire);
2. Extrasul din Registrul bunurilor imobile (Extrasul din Registrul bunurilor imobile este actul eliberat contra cost de către organul cadastral teritorial);
3. Certificatul cu... mai detaliat privire la valoarea bunului imobil (Certificatul este actul eliberat contra cost de către organul cadastral teritorial);
4. Actul de identitate;
5. Acordul din partea soțului sau prezența soțului (în cazul în care în Registrul bunurilor imobile sunt înregistrați ambii soți în calitate de proprietari);
În exercitarea atribuțiilor ce îi revin, de regulă notarul are competentă generală . Prin urmare vă puteți adresa la oricare notar doriți.

2 august 2023