Instrainarea casei cu conditia intretinerii pe viata

2 aprilie 2017 74

Dat fiind faptul ca tatal meu avea o matusa situatia ei era ft grea era singura a trait cu al doilea barbat copii comuni nau avut au fost doar copii la soltul deal doilea. tatal meu impreuna cu mama sia luat angajamentul sa aiba grija de ea in schimb sai ramie casa lor, dupa moartea sotului matusa tatii a chemat din ficele fostului sot sa vina la e sa o ajute dar n-a fost nici un rezultat. matusa tatii a stat singura 7 ani dupa aia cind nu mai putea merge bine nu se misca ca inainte a apelat la ajutorul parintilor mei. matusa tatii a facut un document in primarie precum ca tot ceea ce are ea ii lasa mamei mele. acum nepoata fostului sot al matusii suna si ameninta ca ea ne alunga din casa daca nu-i dam suma de bani care zice ea si ne da in judecata. care sunt drepturile noastre in situatia data, noi avind doar document din primarie lasat pe mama ca cadou?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Tatiana.

Din cele relatate de Dvs pot presupune că a fost întocmit un contract de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă sau un testament.

Pentru a vă răspunde la întrebările Dvs, spuneţi vă rog ce act aveţi la primărie şi cine e proprietarul casei conform datelor din... mai detaliat registrului bunurilor imobile de la cadastru.

3 aprilie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua, Tatiana. Presupun ca matusa Dvs a lasat un testament pe mama Dvs. Trebuie de vazut insa ce bunuri se numara dupa dei. Pentru aceasta se merge la OCT si se obtine extras din Registrul bunurilor imobile. Mama Dvs poate fi proprietar a acestor bunuri numai in cazul cind... mai detaliat merge la notar si accepta mostenirea. Nu cunosc detalii a cazului Dvs , dar ma puteti contacta pe adresa viorica.parajurist@gmail.com . O zi buna.

6 aprilie 2017