Instrainarea cote-parti din teren cand unul din co-proprietari refuza sa-si dea acordul

15 mai 2017 38

Bunelul meu împreună cu surorile lui au dat în judecata pe fratele lor ca a acaparat pământul ilegal și nu a fost împărțit la toți. În urma judecății pământul a fost împărțit la toți egal din fiecare bucata de pamint. Vreau sa trec pământul bunelului pe mine și trebuie sa fac cota parte din bucata toată numai pe a lui toți au semnat, doar fratele care a pierdut judecata nu dorește sa semneze documentele. Unde pot sa mă adresez și ce sa fac ca sa pot perfecta actele fără dinsul pentru ca el din principiu nu o sa semneze.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

daca bunul a fost impartit, atunci fiecare persoana a devenit proprietarul exclusiv al cotei-parti atribuite de instanta de judecata. De aceea, nu aveti nevoie de ”semnatura” fratelui, or bunul, dupa impartire - nu mai este supus regimului juridic al proprietatii comune.

16 mai 2017