Insulta in spațiu public se pedepsește?

17 februarie 2021 78

Am fost insultata de carte o persoana in spațiu public, dar nu am reușit sa înregistrez incidentul ca sa pot demonstra.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Desigur, art. 69 Cod Contravențional

(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

Prin urmare, puteți înainta o plângere la poliție, iar referitor... mai detaliat la probarea insultei să indicați martori care au fost prezenți pentru a confirma cele întâmplate.

17 februarie 2021