Insultare cu cuvinte necenzurate

29 noiembrie 2017 526

Spuneti, va rog, ce risca persoana care m-a insultat cu cuvinte murdare la telefon? Convorbirea s-a inregistrat automat in telefon, cunosc identitatea persoanei. In caz ca depun cerere la politie, va fi amendat conform carui articol? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Va fi cel mai probabil o amendă contravențională, rămâne de stabilit dacă nu au fost amenințări în convorbire pentru o calificare corectă.

Articolul 69. Injuria
(1) Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau... mai detaliat cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

30 noiembrie 2017