Întâmpin dificultăți la încasarea de la soț a pensiei pentru întreținerea copilului

26 aprilie 2023 106

Bună ziua. În februarie 2023, judecata a hotărât ca fostul soț să-mi plătească pensie alimentara pentru întreținerea copilului. Am trimis hotărârea instanței la contabilitatea angajatorului unde muncește soțul. Cu toate acestea, în fiecare lună sunt nevoită să-l sun pe fostul soț ca să-mi trimită suma stabilită de instanță. Ce pot face ca cei de la contabilitatea soțului să-i rețină din salariu suma stabilită și să mi-o trimită? Am vorbit cu cei de acolo, le-am scris, dar nu am niciun rezultat. Poate executorul sa oblige angajatorul soțului să execute hotărârea judiciară?

Jurist comments 5

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie să transmiteți dosarul la executorul judecătoresc. Acesta are dreptul să urmărească mijloacele băneşti ale debitorului (atît în numerar, cît şi de pe conturile lui bancare) şi veniturile lui (salariul, pensia, bursa, alte venituri) şi să exercite controlul asupra corectitudinii în executarea indicaţiilor sale privind urmărirea mijloacelor băneşti şi... mai detaliat a veniturilor debitorului.

Executorul judecătoresc expediază documentul executoriu organizaţiei în care lucrează debitorul sau de unde el primeşte recompensă, pensie, bursă ori un alt venit, cerînd să se facă reţinerile cuvenite în baza documentului executoriu şi să se trimită creditorului sumele reţinute.

în cazul executării documentelor executorii prin urmărirea salariului sau unui alt venit al debitorului, competent în executare este executorul judecătoresc în a cărui circumscripţie teritorială, stabilită de camera teritorială a executorilor judecătoreşti, se află sediul instituţiei (organizaţiei) de la care debitorul primeşte venituri.

26 aprilie 2023

Buna dimineața dna Tatiana.Va mulțumesc de răspuns.Dar cine trebui sa transmită dosarul la executorul judecătoresc?Si daca eu, apoi de unde sa iau dosarul, de la judecător?

27 aprilie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Dvs îl transmiteți. Trebuie să depuneți la Judecătorie cerere de eliberare a titlului executoriu și apoi acest titlu îl prezentați executorului.

27 aprilie 2023

Mulțumesc,dar la care executoriu,ca fostu soț se afla in Hincesti

27 aprilie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Dacă se urmărește salariul, se depune la executorul de unde se află compania (sediul juridic) la care activează fostul soț.

27 aprilie 2023