Intarziere la achitarea salariului

20 iunie 2019 110

Angajatorul incalca conditiile prevazute in contract cu privire la achitarea salariului. Acesta permanent se intarzie. Ce sa facem in acest caz ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
depuneți o cerere către angajator în acest sens, dacă nu se soluționează, adresațivă la Inspectoratul muncii cu o plîngere.
Totodată, sancțiuni pentru întîrzierea plăților salariale sunt prevăzute de codul muncii, inclusiv penalități de 0,3% din suma neachitată pentru fiecare zi de întîrziere.

20 iunie 2019