Intarziere la serviciu

15 ianuarie 2019 141

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, ce risc pentru intarziere la serviciu de pana la 15 minute din anumite motive? Si cum pot fi sanctionata? Ce drepturi am ca salariat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sancțiuni pentru asemenea incalcare nu e prevazută, totul depinde de angajator, sigur, nu puteți fi eliberată din funcție pentru asemenea situație, posibil sa fie o preîntîmpinare, adică o formă foarte ușoară de motivare a nerepetării situației, profilaxie a disciplinării.

15 ianuarie 2019