Întârziere pensie alimentară

5 iunie 2023 46

Bună ziua! Am încheiat recent un proces de judecată privind stabilirea pensiei alimentare pentru fiica minoră. Procesul a durat 1 an și trebuie să plătesc pensie pentru acest an, plus pensia lunară stabilită. Nu am de unde să fac rost de o sumă atât de mare de bani și, prin urmare, i-am propus fostei soții să plătesc pensia lunară și câte puțin din datoria pentru acest an de judecată. Nici nu vrea să audă. Mai mult decât atât, nu-mi răspunde la mesaje și nu-mi pot vedea copilul nici măcar pe video. Momentan, firma unde lucrez a avut ceva probleme financiare, care s-au răsfrânt și asupra salariului meu - am întârzieri de salariu de aproape 2 luni. De când s-a încheiat procesul de judecată nu am avut posibilitatea să plătesc pensia lunară, darămite și datoria. Cunoscându-mi fosta soție, va face tot posibilul să mă distrugă (una din cerințe la proces a fost și decăderea din drepturile părintești). Eu am dubla cetățenie: românească și moldovenească, sunt stabilit cu traiul în România, aici muncesc și am o nouă familie. De Republica Moldova mă leagă doar rudele rămase acolo, pe care le vizitez de câteva ori pe an. Care sunt consecințele neplății pensiei? La ce pot să mă aștept dacă intru în Republica Moldova? Am întrebat-o dacă m-a dat la executor judecătoresc, am rugat-o să-mi dea datele lui de contact pentru a putea face rost de graficul de plată, vreau să știu exact cât am de plătit lunar pe lângă pensia stabilită la proces, însă nu mi-a răspuns. Mă tem că vorbim despre liniștea dinaintea furtunii. Procesul s-a încheiat la mijlocul lui aprilie. Mulțumesc anticipat pentru orice răspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Alexandru,
Desigur ca viata poate fi grea, dar copilul nu are nici o vina, el nu tine cont de relatiile dvs cu fost sau de timpul de afara, copilul trebuie sa manince zilnic. Va recomand sa gasiti puteri si energie sa intelegeti aceasta si sa achitati sumele adjudecate... mai detaliat de Instanta. Faptul ca fosta va creaza impedimente in comunicarea cu copilul tine de un alt aspect al relatiei dvs. pe care trebuie sa-l abordati separat. Nu va recomand sa nu achitati pensia alimentara. La fel va recomand sa comunicati cu fosta sotie doar in forma scrisa prin SMS, aplicatii sau email.

6 iunie 2023