Intarziere salariu

17 iulie 2018 107

Buna ziua! Lucrez la o companie de constructii din Chisinau. Nu stim din care cauza, angajatorul amana achitarea salariului. Unde ne putem adresa in acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Sergiu, depuneti o cerere scrisa la angajator (cu dovada receptionarii) prin care sa solicitati achitarea salariului restant. Daca nu va raspunde/nu va achita in 10 zile de la data depunerii cererii, adresati-va la inspectia muncii si/sau in instanta de judecata.

18 iulie 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Sergiu,
dacă vă adresați la ITM Chișinău ( Inspecția teritorială de muncă Chișinău, str. Miron Costin 17/2 ), și inspectorul constată neachitarea intenționată a salariului, atunci Angajatorul va fi amendat și va fi obligat să achite salariul.
Pentru neachitare ulterioară, va fi iarăși amendat, îi pot fi retrase actele permisive de... mai detaliat desfășurare a activității, ceea ce îl poate determina pe Angajator să achite salariul restant. Adresarea la Inspecție nu garantează plata salariului, deoarece Angajatorul o face benevol întru respectarea prescripției Inspectorului.
De aceea, constatăm că adresarea în instanța de judecată vă asigură plata salariului indiferent de voința/acțiunile Angajatorului. Nu evitați să vă adresați Angajatorului cu o cerere în scris pentru a afla motivul neachitării.

Succese!

18 iulie 2018