Intarzierea la achitarea creditului

14 aprilie 2020 127

Buna ziua. Am luat un credit de 3.000 de lei si am intarziat cu plata 15 zile. Dupa ce s-a pornit pandemia, ei s-au inchis si mi-au spus ca o sa ma anunte cand se dechid. Ei de acum activeaza de doua saptamini, dar nu m-au anuntat ca s-au deschis. Penalitatea a crescut si suma datoriei a ajuns la 9.800 lei. Ce sa fac eu acum, pentru ca nu am banii acestia sa-i achit? Acum nici nu lucram de o luna. Dati-mi un sfat: ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Daniela,

Faptul că compania de creditare nu a activat nu presupune că conturile bancare au fost inactive. Dvs, ați avut posibilitatea obiectivă să achitați în continuare ratele prin transferuri bancare pe contul necesar.

Însă, dacă ei v-au anunțat că se închid și nu va fi posibil de achitat creditul... mai detaliat - aceasta e altă situație. Ei trebuiau să vă notifice despre reluarea activității. Respectiv penalitățile sunt calculate abuziv.

14 aprilie 2020