Intentarea divorțului

16 martie 2023 140

Bună ziua. Intenționez să depun în instanță cerere de divorț, pentru că soțul nu acceptă divorț de comun acord. Avem 2 copii minori, avem datorii financiare, iar eu mă aflu în concediu de îngrijire a copilului. Am câteva intrebari:
1. Cine și când achită serviciile avocatului și cheltuielile de judecată?
2. Pot cere, pe lângă pensia alimentară pentru 2 minori, și pensie pentru întreținerea mamei, deoarece nu am venituri cât stau cu copiii în condediu de îngrijire?
3. În ce mod se împart datoriile?
4. Pot prezenta în calitate de probă a venitului și parte a salariului transferurile bănești de peste hotare, dacă nu pot prezenta contractul în temeiul căruia sunt făcute acestea?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
1. Dvs achitați serviciile avocarului iar apoi acestea vor fi recuperate prin instanță din contul pârâtului, dacă va admite acțiunea integral.
2.Puteți solicita pensia și pentru întreținerea Dvs.
3.Referitor la datorii, trebuie de analizat care e temeiul lor, data contractării, persoana, ect. După regula generală, se împarte egal între soți.
4. Da,... mai detaliat puteți.

Pentru informații suplimentare, apelați 068769517 sau e-mail : scobiola97@mail.ru

17 martie 2023