Interdictia anulata?

14 septembrie 2017 93

Odata ce urmarirea penala s-a sfirsit, dosarul penal a fost inchis din lipsa de dovezi, pot sa contez pe faptul ca si interdictia de a parasi tara a fost anulata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Ca atare, potrivit legislatiei, obligarea de a nu parasi tara se aplica pe un termen de 30 zile. Procurorul poate prelungi termenul, in caz de necesitate. Fiecare prelungire se aplica pentru 30 zile. Daca nu ati fost informat despre faptul prelungirii termenului obligatiei de a nu parasi tara, inseamna... mai detaliat ca de fapt aceasta nici nu a fost prelungita. In acest caz, dupa expirarea termenului de 30 zile, respectiva masura inceteaza de drept.

Daca procesul penal a fost clasat inaintea expirarii celor 30 de zile, ar fi bine sa aveti cu dvs ordonanta procurorului atunci cand veti intentiona sa treceti frontiera de stat pentru a nu avea probleme cu Politia de Frontiera. In mod normal, atunci cand este incetat/clasat un proces penal Politiei de Frontiera i se aduce la cunostinta acest lucru, dar pentru a evita eventualele neplaceri va recomand sa aveti cu dvs actul sus-indicat.

Cu respect

14 septembrie 2017