Interdictia de a iesi din tara daca cetateanul are ceva datorii catre banca

15 iulie 2017 72

Buna ziua. Spuneti-mi va rog: e adevarat ca daca sunt careva probleme cu credituri la banci, persoana nu poate sa iasa din tara, chiar daca vrea sa mearga in vizita la rude? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua! Nu este adevărat! Nu se admite limitarea dreptului la libera circulație pe motiv că persoana are datorii.
Interdicția de a părăsi țara se aplică în exclusivitate și ca măsură excepțională doar de către instanța de judecată.
Executorul judecătoresc nu are dreptul să aplice interdicție de eliberare a... mai detaliat pașaportului sau de ieșire din țară! Dacă există astfel de incheiere,solicitați executorului imediat să o anuleze.
Deci, doar dacă există o hotărâre judecătorească poate să fie limitată ieșirea din țară, simpkul fapt al existenței datoriilor nefiind în măsură de a limita cest drept.
Succes!

15 iulie 2017