Interdicția de a ieși din țară fără judecată!

26 septembrie 2018 125

Bună ziua. Vreau să știu dacă e posibil de aplicat interdicția de a părăsi țara fără a fi vreo ședință de judecată într-un dosar civil cu întoarcerea datoriei? Planific să plec la munte în această iarnă și nu aș vrea să am neplăceri. Și într-o zi m-a telefonat sora și a zis că a sunat cineva de la poliție și mă căuta pentru un credit. E posibil să te caute poliția fără a avea ședință de judecată cu tematica Aducerea forțată a debitorului? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Este imposibil. Pentru aplicarea unei asemenea interdicții urmează a exista o hotărâre de jidecată, depusă spre executare cu antrenarea unui executor judecătoresc. Doar cel din urmă poate solicita aplicarea imterdicției în interiorul unei cauze de executare.
Aducerea forțată poate avea loc pe parcursul desfășurării unei cauze în instanță.

26 septembrie 2018

Asta inseamna ca pot liber să plec la munte fără vreo problemă, atâta timp cât nu este încă nici o ședință planificată pentru Aducerea debitorului?

26 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, puteți circula în liniște, atît timp cît nu există o hotărâre.

26 septembrie 2018

Am avut o sedinta cu Aducerea debitorului, dar m-am prezentat benevol si a fost respins demersul executorului. Dar nu eram sigură dacă nu ar putea el cumva să facă ceva fără a mă aduce la cunoștință. Dar faza cu poliția? Care a spus că sună în privința creditului? Au vreun... mai detaliat drept să vină la mine acasă fără o hotărâre a instanței?

26 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pai aducerea forțată a debitorului se face prin intermediul agențiilor de poliție.
Despre ce demers a executorului e vorba? Care e esența cauzei examinate?
Din cele enunțate nu se înțelege, vă judecați cu creditorul de la care ați luat un împrumut?

26 septembrie 2018

Acela era un alt executor. A depus o cerere pentru Aducerea fortata a debitorului, dar a fost respinsa cererea lui pe motiv ca eu m-am prezentat cu avocatul. Eu mai am un alt credit, dar acolo inca nu este nici o sedinta de judecata despre aducerea fortata a debitorului ci... mai detaliat doar hotararea de achitare a datoriei.

26 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Păi dacă sunteți asistă de un avocat, dece nu soluționați întrebarea cu acesta?

26 septembrie 2018