Interdicția de intrare în România

29 ianuarie 2019 186

Buna! Eu am primit în 2015 avertizare la vama Romaniei si am intrat in Romania, iar când am esit in aceeasi zi mi-au pus interdicția de intrare în România pe 5 ani. Unde pot sa aflu daca nu mi-a trecut interdicția?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru spațiul Schengen vedeți linkul de mai jos unde este descrisă procedura :
http://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen

Adresațiva la Centrul Comun de Vize pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen din cadrul Ambasadei Ungariei interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de... mai detaliat intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de ședere, sau are numai o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.

Totodată, vă puteți adresa cu o cerere către consulatul Romîniei din RM, cu solicitarea de informare.

29 ianuarie 2019