Interdicția de perfectate a actelor de stare civila

30 iulie 2018 19

Nu pot perfecta adeverința de naștere. M-am adresat la OSC Chișinău, apoi în orașul unde am fost născut. Acolo mi-au dat un nr. de dosar, în baza căruia este interdicția. Am fost la judecătoria sect. Rîșcani, dar în arhiva nu a fost găsit așa un număr (din 2012). O judecătoare a spus că este ilegal să nu îmi pot perfecta adeverință de nastere. Ce să fac? La OSC continuă să confirme că este un nr. din dosar, iar în arhiva nu există un asa dosar. Ajutați-mă, vă rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dat sunt 2 posibile acțiuni,
Verificați încă odată temeiul apariției interdicției, dese ori apar erori la înregistrare dosare, înaintați cerere pe numele președintelui judecătorie pentru a vi se oferi un raspuns oficial, cu acesta mergeți la OSC, posibil să se clarifice.
Contrar, prin intermediul instanței urmează a fi... mai detaliat anulate interdicțiile aplicate.

31 iulie 2018