Interdicţia eliberării documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere debitorului - neconstituțională

4 decembrie 2017 116

Buna ziua, am o executare judecatoareasca pentru care sunt dator cu 600 euro deja de 5 ani! Am interdicție sa fac pașaportul biometric RM. Intrebarea mea va rog este: după publicarea acestei legi in Monitorul oficial al RM se scoate automat această interdicție de perfectare a pașaportului, ori prin judecată trebuie? Țin să mentionez ca pot iesi din Republica Moldova, am pașaport simplu, dar e valabil inca 1 an si vreau sa fac pasaport biometric.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

La sedinta de examinare a cauzei date , cu privire la scoaterea interdictiei va fi prezent si executorul ! Daca instanta va scoate interdicitia data in raport cu decizia Curtii Constitutionale , va aplicatia interdictia de parasire a localitatii !

6 decembrie 2017