Interdictie

20 iunie 2018 64

Am datorie pe care o achit unei companii de incasare a datoriilor. Vreau sa trimit copilul la mare cu buneii. O sa poata iesi din tara copilul?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ina,
Copii sunt inocenti lor interdictii nu li se aplica.

20 iunie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
Legea prevedă posibilitatea deplasării peste hotare a copiilor minori însoţiţi de un însoţitor (în cazul dat buneii), desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal (părinţii) a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Servus

21 iunie 2018