Interdictie de a iesi din tara?

14 decembrie 2023 3

Buna ziua. Cum as putea afla online daca am interdictie de a iesi din Republica Moldova? Am nevoie de instructiuni cat mai detaliate. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Accesați Portalul Instanțelor de Judecată https://instante.justice.md/ , alegeți judecătoria de la domiciliul Dvs, apoi introduceți numele prenumele la secțiunea „dosare pentinte”. Pentru suport juridic mă puteți contacta pe nr. 068769517 sau e-mail: scobiola97@mail.ru

15 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

...poate dacă aveți semnătură electronică și sesizați poliția de frontieră cu o cerere semnată electronic cu semnătură electronică avansată calificată (inclusiv semnătura mobilă) pentru a vă furniza informația dată pe o poștă electronică, deoarece este posibilă nu doar o interdicție de părăsire a țării aplicată de instanța de judecată la... mai detaliat demersul executorului judecătoresc dar și o interdicție de trecere a frontierei în cazul în care procurorul aplică în cadrul unei cauze penale o măsură preventivă ca obligarea de a nu părăsi țara și expediază ordonanța sa poliției de frontieră pentru a interzice părăsirea țării........

16 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

....dacă nu aveți semnătură electronică nu văd cum ați putea obține online așa informație......doar interdicția aplicată de instanța de judecată o puteți vedea pe portalul instanțelor de judecată și asta în situația în care s-a publicat încheierea instanței de judecată......dacă cumva asistentul judiciar a omis să publice această încheiere pe... mai detaliat adresa de internet a instanței de judecată, atunci nu veți ști ce hotărâre a luat instanța de judecată...

16 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Noroc Dan, colegii mei v-au orientat corect, dar mai este o soluție, vă adresați cu o cerere oficiala la Comisariatul General al Poliției de Frontieră de pe str. Petricani 19, Chișinău și solicitați o informație oficială, ce și cum.

16 decembrie 2023