Interdictie de a iesi din tara

21 iunie 2023 58

Buna! Mi-a fost aplicata interdictie de a iesi din tara. Voi putea totusi parasi Republica Moldova cu cartea de identitate romaneasca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Poliția de Frontieră în cadrul Sistemul Informațional Integrat verifică toți călătorii după 2 criterii de bază: data/ anul nașterii și nume/ prenume, care corespund informației din actul de călătorie prezentat (cartea de identitate românească).
Normele legale definesc că străin este persoana care nu deține cetățenia Republicii Moldova sau... mai detaliat care este apatrid. Prin urmare, chiar dacă dețineți cetățenia României, nu sunteți străin deoarece dețineți și cetățenia Republicii Moldova. Astfel, puteți întâmpina probleme la trecerea frontierei.
În practica judecătorească, magistrații au remarcat că deținerea dublei cetățenii nu afectează calitatea de debitor în procedura de executare și persoana este obligată să execute obligațiile sale.
În cazul Dvs o soluție ar fi să ajungeți la un numitor comun cu executorul judecătoresc și să începeți să achitați datoria sau să executați obligațiile ce vă cuvine.
Totodată, țin să vă informez că interdicția de a părăsi țara se aplica pe o perioadă de 6 luni și poate fi prelungită în baza unui demers motivant al executorului judecătoresc încă pentru 12 luni.
Astfel, dacă Dvs veți începe să achitați datoria sau să vă executați obligațiile ce vă revin în baza hotărârii de judecată sau a titlului executoriu, executorul nu va mai avea temei de a solicita instanței de judecată prelungirea interdicției de a părăsi țara.
Succes !

22 iunie 2023