Interdictie de a iesi din tara din cauza la amenda a fumatului in loc public

27 decembrie 2017 94

Un an in urma mi s-a intocmit proces verbal pentru ca am fumat in loc public. Mi s-a zis ca o sa primesc scrisoare si o sa trebuiasca sa ma duc la centrul de sanatate. Eu am primit instiintare de la posta, dar nu am fost sa iau scrisoarea. Pina in prezent nu am fost la centrul de sanatate, nu am achitat nimic. E posibil sa am interdictie de a iesi din tara din cauza amenzii neachitate pentru fumat?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,

Nu este posibil, interdicția de a părăsi țara se aplică în prezența dvs sau vi se aduce la cunoștință cel puțin, iar dacă nu a-ți fost încadrat într-un astfel de proces nu aveți de ce să vă faceți griji.

În cazul dvs, amenda se poate dubla dacă vă eschivați... mai detaliat de la plata acesteia.

27 decembrie 2017