Interdicție de a părăsi țara?

14 decembrie 2022 106

Bună ziua. Daca am datorii la o companie de microfinanțare, aceasta poate să-mi pună interdicție de a părăsi țara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Compania poate doar cere acest lucru, însă această interdicție se aplică exclusiv prin intermediul unui demers al executorului judecătoresc față de instanța de judecată, care la rîndul său verifică necesitatea unei asemenea măsuri, procedura e de lungă durată, cu condiția că vă eschivați continuu de la onorarea obligațiilor de plată.

15 decembrie 2022