Interdictie de a parasi tara

26 iunie 2018 147

Buna ziua. Vreau sa stiu si eu: daca am o datorie la executorul judecatoresc si s-a facut sechestru pe cont bancar, ar putea sa mi se faca itnterdictie de a parasi tara si sa perfectez pasaportul biometric?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Actualmente procedura de interdicție privind obținerea cărora acte este mai sofisticată de cît era anterior, urmează că executorul să se adreseze instanței.
Pentru a afla această informație adresați vă cu o cerere către executor direct, aceiași situație e și în cazul interdicției de a părăsi țara.
Pentru a vă asigura, puteți... mai detaliat solicita informația privind interdicția de a obține careva acte vă adresați direct la oeicare secție de pașapoarte.
Cît privește interdicția de a părăsi țara, puteți verifica prin solicitare la poliția de frontieră http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte.

26 iunie 2018