Interdictie de a parasi tara

18 iulie 2023 3

Buna ziua. Am datorii la rambursarea unor credite. Creditorii spun ca pentru ca mi-au pus interdictie, nu pot parasi tara, nici macar cu pasaportul romanesc. Este adevarat, sau totusi pot pleca cu pasaportul romanesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă într-adevăr există o încheiere de aplicare a interdicției de a părăsi țara pe numele dumneavoastră, poliția de frontieră poate să vă identifice și în baza documentelor de identitate eliberate de statul român și respectiv să vă interzică ieșirea din țară.

19 iulie 2023