Interdicție de a părăsi țara din cauza nerambursării unui credit

8 noiembrie 2022 79

Bună ziua. Am un credit nerambursat şi mi-a venit o notificare prin care sunt informată ca ar putea aplica interdictia de a părăsi țara. Voi avea probleme la trecerea frontierei? Mersi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana.
cu referure la interdicția de a părăsi țara, depinde de la cine a venit notificare.
1. dacă notificarea este de la compania de creditare sau altă entitate de recuperare a datoriilor atunci la moment puteți trece cu vederea această măsură.
2. dacă notificarea vine de la executorul judecătoresc care are... mai detaliat dreptul să solicite instanţei judecătoreşti, la cererea creditorului, aplicarea faţă de debitor a interdicţiei de a părăsi ţara în cazul în care plecarea acestuia ar face imposibilă sau dificilă executarea hotărîrii judecătoreşti; atunci ipotetic puteți să vă îngrijorați.
dacă aveți întrebări suplimentare nu ezitați să scrieți un mesaj la adresa electronică
sau să dați un apel telefonic.

9 noiembrie 2022