Interdictie de a parasi tara din cauza unui proces civil

18 noiembrie 2019 124

Pe data de 13.12.2019 sunt chemata in judecata intr-un dosar civil. Vreau sa plec din tara pentru a castiga niste bani ca sa pot achita datoria. Pot iesi acum din tara, daca am chemare in judecata?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Faptul ca aveti citatie in judecata nu inseamna ca nu puteti iesi din tara.
Totusi, este recomandabil sa instiintati instanta (de ex prin scrisoare sau fax) ca nu va veti putea prezenta la data respectiva.

20 noiembrie 2019