Interdictie de a perfecta pasaportul biometric

21 septembrie 2018 114

Buna! Am o intrebare. In 2008 o persoana a luat bani de la banca, eu am fost garantul dansei. Nu a achitat suma. Mie mi s-a pus interdictie la perfectarea pasaportului biometric si la parasirea tarii. Persoana achita lunar cate putin, dar mie nu vor sa-mi scoata interdictia. Cum sa fac? Vreau sa merg la munca. Multumesc de raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Aliona,
Prevederea din Codul de executare ce se referea la aplicarea interdicției de perfectarea a actelor a fost declarată neconstituțională.
Interdicția de a ieși din țară se aplicată nu mai mult decât pentru 3 luni consecutiv și nu mai mult decât 6 luni de fiecare dată!

22 septembrie 2018