Interdictie de intrare pe teritoriul României

24 iulie 2023 3

Buna ziua. Am depasit termenul maxim de aflare pe teritoriul Romaniei, iar la iesire din țara am primit interdictie pentru 6 luni si amenda 450 RON. Aș dori sa stiu:
- Cum si unde pot achita amenda?
- Este posibil ca prin schimbarea pasaportului biometric sa pot intra in Romania pana la expirarea termenul mentionat? Pe procesul-verbal si declaratia primita de la politia de frontiera romana, figureaza doar numele meu si seria pasaportului, nu si IDNP.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
1. Puteți suna la autoritatea care a aplicat amenda pentru a afla modalitatea de plată a amenzii.
2. Schimbarea pașaportului biometric nu va schimba situația, or interdicția se include în bază de date. Dacă veți încerca să traversați frontiera până la expirarea termenului - poliția de frontieră va emite decizia... mai detaliat cu privire la refuzul de a intra pe teritoriul României și va prelungi termenul de interdicție.

25 iulie 2023