Interdicție din cauza acuzatiei de dezertare

22 decembrie 2017 30

Părăsirea unității militare si fiind acuzat pe art. 371 dezertare, se aplică interdicție pe persoana dată de a părăsi țara sau de a ridica si perfecta documente, de exemplu, pașaportul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Valeriu.

Pentru ca să aveți o astfel de interdicție, trebuie să existe o ordonanță motivată (emisă de procuror) sau o încheiere motivată (emisă de instanța de judecată) de aplicare a măsurii preventive, sub forma de obligare de a nu părăsi țara.

Obligarea de a nu părăsi țara constă în îndatorirea impusă... mai detaliat acuzatului de a nu părăsi țara fără încuviințarea organului care a dispus această măsură (procuror sau instanța de judecată).

Copia de pe hotărârea definitivă a procurorului sau a instanței se trimite organului de poliție în a cărei rază teritorială locuiește acuzatul sau, după caz, organelor de frontieră pentru executare și ridicarea provizorie a pașaportului.

Prin urmare, vi se poate atât aplica interdicția de a părăsi țara, cât și ridicarea pașaportului conform acestei interdicții, însă doar în baza ordonanței procurorului sau a încheierii instanței de judecată.

Sursă: art. 177, 178 din Codul de procedură penală - http://www.legis.md/cautare/rezultate/100241

O zi bună.

26 decembrie 2017