Interdictie din cauza neachitarii la timp a unui credit?

24 februarie 2018 154

Buna! Daca am probleme cu executorul judecatoresc (din cauza neachitarii la timp a unui credit), pot parasi tara, sau am interdictie? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gheorghe  Botezatu
  • Avocat

Buna. Interdictia civila de parasire a teritoriului tarii se aplica de instanta de judecata. Respectiv interdictia nu se aplica de executor ci la demersul executorului catre instanta de judecata, care examineaza demersul in proces cu citarea partilor. Acestea inseamna ca daca locuiti la adresa declarata executorului si nu ati primit... mai detaliat citatie la instanta pentru examinarea aplicarii interdictiei fata de Dvs. atunci probabil nu aveti interdictie. Daca insa doriti informatie precisa la zi daca aveti sau nu interdictie aplicata va puteti adresa la Politia de Frontiera.

24 februarie 2018