Interdicție din Germania!

1 decembrie 2018 123

Bună ziua. Pe data de 27.11.2018 am pornit spre România, dar la vama am fost scos din autobuz pe motiv ca a apărut o noua lege din august ca România și Bulgaria sa raspunda la fel ca spațiul Schengen. Mama e româncă, sora e româncă, eu am cetățenie moldovenească. Am absolvit școala (clasele 2-12) în România, permisul este romanesc, am doua permise de ședere românești expirate (22.03.2006-22.03.2007 și 23.03.2007-22.03.2008), pe urma am obținut carte de rezidenta română pentru membrii de familie. Și acesta a expirat, iar din partea statului mi-a venit confirmare ca nu îmi dau cetățenie română! Cer ajutor cu informații: cum sa ajung acasă? Stau pe drumuri în MD.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună. Conform cărui temei nu vi s-a permis să intrați pe teritoriul României? Aveți interdicție de a intra în statul respectiv? România încă nu face parte din spațiul Schengen.

14 mai 2020