Interdictie in Olanda?

5 februarie 2020 196

Am fost prins cu buletin romanesc fals in Olanda. Judecatorul mi-a dat 2 luni de inchisoare si una cu suspendare, apoi o fundatie mi-a cumparat bilet la avion si am fost expulzat. Nu stiu daca am interdictie sau nu. Un an in urma am depus dosarul pentru cetanie romana. Pot avea probleme la redobandirea cetateniei din cauza celor intamplate?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Radu.

Cele întâmplate ar putea influența procesul de redobândire a cetățeniei române.

Articolul 8 din Legea nr. 21/1991 a cetățeniei române prevede că cetățenia română se poate acorda, la cerere, persoanei care îndeplinește, printre altele, și următoarele condiții:
b) dovedește, prin comportament, acțiuni și atitudine, loialitate față de statul român, nu întreprinde... mai detaliat sau sprijină acțiuni împotriva ordinii de drept sau a securității naționale și declară că nici în trecut nu a întreprins asemenea acțiuni;
e) este cunoscut cu o bună comportare și nu a fost condamnat în țară sau în străinătate pentru o infracțiune care îl face nedemn de a fi cetățean român.

Prin urmare, autoritățile române ar putea interpreta cele întâmplate drept nerespectare a condițiilor prevăzute mai sus.

Ținând cont că procedura de dobândire a cetățeniei României este reglementată de către legislația acesteia, ar fi cazul să contactați un jurist din România.

Vedeți aici Legea nr. 21/1991 a cetățeniei române: https://lege5.ro/Gratuit/geztmnrrge/legea-nr-21-1991-a-cetateniei-romane

14 mai 2020