Interdicție în spațiul Schengen

2 august 2023 3

Bună ziua. Mi-a fost aplicată interdicție pe spațiul Schengen, dar încă nu am părăsit Uniunea Europeană. Dacă plec în Republica Moldova și schimb pașaportul (iau numele soției), voi putea intra în Schengen? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua !
În cazul unei interdicții de intrare, datele dumneavoastră cu caracter personal vor fi înregistrate în Sistemul de Informații Schengen (SIS) cu mențiunea „interzice intrarea”, (durata) interdicției de intrare începe atunci când ați părăsit efectiv țara.
Chiar dacă vă schimbați familia, noul pașaportul oricum va conține datele Dvs de... mai detaliat identificare (idnp, datele biometrie ș.a) și puteți fi supus riscului.

4 august 2023