Interdicție în UE

29 iulie 2023 3

Buna ziua. Unei persoane i-a fost aplicată interdicție pentru o perioadă de 3 ani de către autoritățile spaniole. Termenul menționat a expirat 2 luni în urmă. Persoana în cauză poate intra acum în Romania? Cât de sigur este că va trece frontiera? Vrem să plecăm în vacanță. Ne ajutați cu un răspuns?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Victoria, ca să nu nimeriți într-o situaâie neplăcută, de dorit să depuneți o cerere la ambasadei din Spania pentru a erifica, dacă mai există interdicția aplicată și dacă DVS sunteți în drept să intrați în șenghen.

30 iulie 2023