Interdictie in UE pe 3 ani

26 septembrie 2023 3

Buna ziua! O luna in urma mi-a fost aplicata de catre autoritatile belgiene interdictie de intrare in UE pe un termen de 3 ani, deoarece am stat prea mult in Belgia si nu am carte de identitate belgiana. Am 30 ani, parintii mei pensionari sunt in Belgia, locuiesc in casa sociala, iar eu am adresa la ei, dar nu detin carte de identitate belgiana. Sunt bolnava si singur nu ma pot intretine acasa in Moldova. Ce pot face ca sa fie ridicata interdictia, unde sa ma adresez? Functionarii care m-au trimis acasa mi-au zis ca nu o sa-mi puna deport, ca o sa ma aflu in Moldova o luna sau doua, iar apoi ma voi putea intoarce. Pentru asta trebuie sa ma adresez la ambasada Belgiei in Moldova ca sa-mi scoata interdictia. Este adevarat? Ce pot face? Un detaliu important este ca detin pasaport romanesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. O să circulaţi cu paşaportul românesc, ca cetăţean al României nu vă poate aplica careva interdicţii.

27 septembrie 2023