Interdictie pe intreg teritoriul UE

7 aprilie 2020 327

Buna. Am interdictie pusa in Cehia pe tot spatiul UE. Am ajuns in vama Nadlac dinspre Ungaria la intrare in România, dar nu imi permit sa intru si imi spun ca am interdictie. La mine in acte scrie interdictie pe spatiul UE, nu pe spatiul Shenghen. Romania nu face parte din spatiul Shenghen. De ce nu imi permit sa traversez România? Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Puțin ați încurcat lucrurile. Chiar în descrierea situației Dvs ați răspuns la întrebare. Corect, România nu face parte din din spatiul Shenghen dar face parte din UE. Dvs aveți interdicție pe spațiul UE. Respectiv, România fiind parte a UE nu vă permite să traverasați.

Însă puteți solicita trecerea pentru... mai detaliat a părăsi spațiul UE, invocând interdicția care a fost aplicată. Să fiți într-un fel deportată din spațiu UE.

La fel, luați legătura cu Ambasadele/Consulatele Moldovei din Ungaria sau România pentru ca să vă acordă suport.

8 aprilie 2020