Interdictie pe masina

23 noiembrie 2019 46

Buna ziua. In luna iunie am procurat o masina pe procura. Acum, cand am vrut sa o inmatriculez pe numele meu, la Agentia servicii publice mi-au spus ca pe masina este pusa interdictie. Cum procedez in acest caz? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In luna iunie prin procura Dvs NU ati procurat automobilul.
Cumpararea nu se face prin procura, dar prin contract de vinzare-cumparare.
Trebuie sa gasito vinzatorul si sa vedeti ce e cu acea interdictie, solicitati-i sa o radieze (poate fi vorba de careva datorii - sa le achite).
Daca nu... mai detaliat va merge la intimpinare, situatia se complica, pentru ca va fi foarte greu in instanta sa probati faptul ca ati achitat bani pentru automobil (in procura nu scrie ca ati achitat ceva), si respectiv, va fi dificil sa demonstrati ca de fapt a avut loc o vinzare-cumparare.

23 noiembrie 2019