Interdictie pentru copil minor de a parasi tara

7 mai 2019 94

Buna! Am asa o intrebare mai delicata. Sotia a revenit in RM in iulie 2018 si mi-a rapit copilul pe care l-a lasat de la un an si ceva si nu si-a mai batut capul de el pana la revenire. Eu am depus plangere la Ministerul Sanatatii, Muncii si Protectiei Sociale si am cerut sa-mi intoarca copilul inapoi. Ministerul Justitiei i-au gasit si ea le-a zis ca va reveni personal cu copilul si se va lamuri cu mine. Ei i-au dat termen pana pe data de 03.05.2019. Ea a revenit cu copilul in tara, insa nu m-a pus la curent. Astazi am aflat din alte surse ca ei se afla in Moldova. Am vorbit cu ea astazi, la care mi-a zis ca ei tot azi au plecat deja si sa-mi caut de treburile mele. Dupa care am apelat inspectorul care duce aceasta cauza cu organele din Franta si mi-a zis ca el stie ca ei au venit in RM si ca de urgenta sa ma duc la judecatorie si sa cer ca sa-i puna interdictie copilului de a parasi tara ca sa nu-l poata duce inapoi in Franta. Eu am fost la judecatorie si cei de acolo nu m-au informat ce sa fac pentru ca ei singuri nu cunosc nimic, dupa cum am observat. Dati-mi un sfat ce trebue sa fac. Cat mai urgent, ca sotia inca e in Moldova cu copilul, sunt sigur. Nu vreau s-o las sa plece fara sa-mi iau copilu inapoi. (Nu suntem divortati, dar in proces de divort). Mersi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Coordonați acest moment de urgență cu Ministerul care duce cauza de răpire internațională a copilului minor, totodată depuneți o cerere către Serviciul Vamal prin care relatați sitația de fapt și solicitați să-i fie interzisă ieșirea din țară a mamei copilului anexând totodată toate actele care adeveresc situația în care... mai detaliat vă aflați.

Concretizați încăodată, acest moment cu instituția care duce cauza pentru că este neclar dacă acesta este Ministerul or un organ al poliției ca aceștia să ia măsurile de rigoare de urgență pentru că dvs nu vă puteți adresa în instanță cu o astfel de solicitare or și așa această chestiune nu poate fi examinată în câteva ore ca sa nu admiteți plecarea soției.

De aceea, luați legătura Ministerul Sanatatii, Muncii si Protectiei Sociale care sunt responsabili de acest fapt, de a desfăşura toate demersurile necesare localizării copilului şi încercării de soluţionare a cererii pe cale amiabilă cu persoana răpitoare.

În cazul în care minorul nu este înapoiat de bunăvoie:
Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei din Republica Moldova sesizează instanţa judecătorească competentă în vederea soluţionării cauzei având ca obiect înapoierea copilului deplasat sau reţinut ilicit pe teritoriul Republicii Moldova, totodată, asigură permanenta informare şi colaborare cu autoritatea centrală a statului solicitant.

8 mai 2019

Multumesc.

8 mai 2019