Interdictie pentru datorii straine

18 iunie 2018 100

Buna! Sotul meu are un apartament in Moldova in care traieste fosta lui sotie (ne-oficiala) cu care s-a despartit 23 de ani in urma. Am primit scriosare de la executorul judecatoresc ca suntem datori 80.000 lei pentru neachitarea platilor la Termocom pe numele meu (care nu am nici o atributie la apartament) si sotului. Avem interdictie de a iesi din tara. Copiii sotului au crescut (30 si 25 de ani) si eu nu vreau sa platesc datoriile fostei lui sotii. Ce pot sa fac in situatia aceasta? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Urmează să vedeți cine este proprietarul bunului, să faceți cunoștință cu hotărârea instanței de judecată și să declarați apel împotriva hotărârii.
Din câte înțeleg ați omis termenul de atac astfel încât este necesar să solicitați repunerea în termen.
Odată cu depunerea cererii de apel prezentați toate probele de care dispuneți și le... mai detaliat puteți obține.

19 iunie 2018