Interdicție pentru perfectare pașaport

11 ianuarie 2018 38

Buna ziua. Nu prea sunt lămurit intr-o situație și va rog sa ma ajutați sa înțeleg. Am fost să-mi fac pașaportul in județul Iași ca aici locuiesc acum, eu fiind din București, și mi-a zis sa aduc biletul de liberare ca figurez ca ispășit o pedeapsa cu închisoarea și ca am Interdicție și nu pot să-mi fac pașaportul dacă nu mi se ridica interdicția. Eu biletul de liberare nu l-am dus la secția de poliție când m-am liberat in urma cu 8 luni de zile, le-am dus biletul de liberare la cei de la Pasapoarte și mi-au zis ca nu Răspunde nimeni de la Bucuresti ca sa îmi ridice interdicția ca sa pot să-mi fac pașaportul și mi-a zis sa le las un nr. de tel. ca ma va suna când pot sa vin să-mi fac pașaportul. Eu acum de exemplu nu pot ieși din țara doar cu buletinul? Și dacă nu, de ce? Va rog sa ma lamuriti. Va multumesc!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună Ioan, cu buletinul la fel nu vei putea părăsi țara deoarece figurezi în baza de date ca avînd interdicție, cel mai bine e să prezentați biletul de liberare la poliția județului Iași, în raza sectorului unde aveți domiciliu sau viza de reședință și explicațile situația Dvs.

11 ianuarie 2018