Interdictie pentru plecarea peste hotare

29 august 2018 175

Buna ziua! Am asa o intrebare: cat timp este valabila interdictia peste hotare la politia de frontieră, daca paratul nu isi indeplineste obligatiunile? Executorul are dreptul sa ceara aplicarea interdictiei pe 6 luni, dar nu mai mult de 3 ori. Cat timp dupa scurgerea acestei perioade (3*6 luni) mai este valabila interdictia la politia de frontiera?

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
După cum singură ați observat această interdicție poate fi aplicata maxim de 3 ori consecutiv de fiecare dată nu mai mult de 6 luni,iar la epuizarea acestui termen nu mai este valabilă.
Se poate întâmpla ca executorul judecătoresc să omită sa informeze Poliția de frontieră, iar aceștia să nu permită persoanei... mai detaliat ieșirea din țară a debitorului.

30 august 2018
Анжела Ларионова

Buna ziua,dar daca executorul judecatoresc omite sa informeze Politia de Frontiera,in acest caz ,cit timp dupa,Politia de Frontiera nu permit iesirea din tara persoanei?Un an?Doi?Mai mult?

31 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

8n acest caz trebuie sa prezentați politiei de frontieră copia încheierii și totodată sa depuneți o cerere la executorul judecătoresc ca acesta sa ridice interdicția.

31 august 2018
Анжела Ларионова

Va multumesc mult!Dar in genere,cit timp se mentine aceasta interdicitie la Polita de Frontiera?Am un cunoscut,a avut interdictie din cauza datoriei,apoi a achitat totul ,doar ca nu putea iesi peste hotarele tarii,chiar peste 5 ani,chiar daca mai mult de 4 ani dosarul era inchis!Deaceea concretizez,baza de date la Politia de... mai detaliat Frontiera se innoieste cumva?Sau pina la virsta pensionara se tine interdictia,daca executorul judecatoresc nu are timp sa ridice interdicitia?Inca o data va multumesc!

31 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dacă executorul judecătoresc omite sa ridice interdicția aceasta asa și va rămâne, iar pe cei de la Poliția de frontieră nu ii interesează nimic, deoarece nu ei au aplicat interdicția și nu ei sunt în drept sa o ridice.
Totul depinde de debitor sa meargă la executor sa depună cerere, să... mai detaliat solicite eliberea încheierii pe loc și sa meargă sa o depună la politia de frontieră pentru a fi radiată interdicția.

31 august 2018
Анжела Ларионова

Buna seara!Dar daca debitorul nu si-a indeplinit obligatia,sa inteleg ca executorul judecatoresc nu va ridica interdicitia,in acest caz,cit timp se pastreaza informatia la Politia de Frontiera?Sa inteleg ca fara copia incheierii interdictia va fi "valabila" multi ani inainte?Va multumesc anticipat

3 septembrie 2018