Interdictie peste hotare

25 august 2018 251

Buna ziua tuturor! Am asa o intrebare. Fostului sot i-au pus interdictie de plecare peste hotare din cauza neachitarii pensiei alimentare pentru copil. Interdictia se pune pe 6 luni, dar daca nu achita, mi-au lamurit ca se poate repeta, dar nu mai mult de 3 ori (18 luni). Daca nu achita in aceasta perioada (18 luni), interdictia se anuleaza automat sau ramane pe toata viata pana nu achita datoria pe pensia alimentara? Stiu ca dorea sa plece peste hotare si inteleg ca va avea nevoie de libera circulatie. Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Limitarea în timp există conform celei enunțate, faza e că de regulă aceasta rămâne înregistrată la frontieră pe perioade mai lungi, deoarece poliția în lipsa încheierii executorului de ridicare a acesteia nu își asumă riscul de a întreprinde măsuri.
Dar după scurgerea perioadei indicate, soțul poate veni cu cerere de... mai detaliat anulare a măsurii, atunci chiar sunt obligați să ridice interdicția.

26 august 2018
Анжела Ларионова

Buna ziua!Va multumesc mult!Dar in cazul in care nu achita,si nu are cererea de anulare,care este termenul maximal de valabilitate a interdicitiei?Pina copilul are 18 ani?Sau pina la batrinete?Va multumesc!

26 august 2018