Interdictii

8 august 2018 199

Buna. Am avut credit la companie de microfinantare, dupa care nu am putut achita o luna si dosarul a plecat la companii de colectare si au zis sa achit pina pe 30.06.2018 datoria. Daca nu, dosarul va fi dat in judecata. Am achitat suma si colectorul mi-a zis ca am dreptul sa plec din tara. Asa si nu stiu daca pot sau nu. Cum sa aflu daca colectorii de datorii au dreptul de a pune interdictie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Colectorii nu au dreptul să aplice careva interdicții în general, ei pot doar să joace la nervi și gata.
Pentru a aplica interdicții, este nevoie de executor judecătoresc, doar ei au această posibilitate.
Pentru a verifica existenta de interdicții la părăsirea țării apelați http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

8 august 2018